sklep@ccy.pl       +48 514 563 619

Diagnostyka LPG, czy to trudne? i ile to kosztuje?

W zależności, od miasta samo podłączenie instalacji gazowej do komputera i na przykład zmiana temperatury przełączania z benzyny na gaz kosztuje od 20 do nawet 120zł. Sama operacja jaką jest zmiana temperatury jest banalnie prosta i trwa dosłownie kilka sekund, programy do pracy na instalacjach gazowych (tych samych, które używane są w warsztatach) większość producentów udostępnia zupełnie za darmo. Co będzie nam potrzebne żeby zrobić to samodzielnie?
  • Znajomość podstawowej obsługi komputera
    • Umiejętność instalacji programów
    • Wiedza jak włączyć menadżerz urządzeń
  • Informacja jaki mamy sterownik gazu zainstalowany w samochodzie (możemy odczytać informacje ze sterownika lub z dokumentów montażu)
  • Interfejs diagnostyczny do LPG najlepiej na chipe FTDI
Jeżeli któraś z powyższych spraw sprawia trudność to:
- informacje na temat instalacji sterowników i uruchamiania menadżera urządzeń można pobrać tutaj
- jeżeli jest problem z identyfikacją sterownika pod maską proszę zrobić zdjęcie sterownika i wtyku diagnostycznego i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Znamy już model sterownika zainstalowanego pod maską co dalej?
Teraz, jeżeli jeszcze nie mamy interfejsu musimy zdecydować czy chcemy łączyć się przewodowo czy bezprzewodowo (przez BLUETOOTH). Żeby ułatwić decyzję opiszemy wady i zalety obu sposobów.

WADY I ZALETY POŁĄCZENIA BEZPRZEWODOWEGO I PRZEWODOWEGO
POŁĄCZENIE BEZPRZEWODOWE POŁĄCZENIE PRZEWODOWE
ZALETY ZALETY
  • Możliwość pozostawienia interfejsu zawsze podłączonego, urządzenia bluetooth w stanie spoczynku pobierają bardzo mało prądu jeżeli ktoś nie zostawia samochodu w stanie spoczynku na dwa miesiące, może śmiało nie odłączać urządzenia od samochodu.
  • Brak konieczności ciągnięcia kabla do kokpitu jeżeli chcemy robić kalibrację podczas jazdy
  • Brak konieczności instalacji sterowników, bluetooth korzysta z systemowych
  • Dostęp do centrali z poziomu telefonu. Przy tym punkcie należy zaznaczyć, że nie wszyscy producenci centralek gazowych wydali aplikacje mobilne umożliwiające pracę na tablecie czy telefonie. Najlepiej pod tym względem wypadają takie firmy jak:
    • LPGTECH z aplikacją GASDROID do wszystkich centralek od tej firmy
    • AC STAG z aplikacjami STAG MOBILE i STAG GAS COMPUTER z tą różnicą, że firma STAG nie ma wsparcia dla swoich starszych produktów tj. moblilnie podłączymy tylko takie sterowniki jak: STAG-4 QBOX, STAG-4 QBOX NEXT, STAG-300 QMAX, STAG-400 DPI i ani jednego modelu ponadto.
    • KME z aplikacją KME NEVO - DRIVER, podobnie jak STAG firma KME zapewnia mobilny dostęp tylko dla swoich najnowszych sterowników - NEVO. Sytuację trochę ratuje aplikacja Pana Michała Orembskiego do centrali KME BINGO
    • EuropeGAS z aplikacją EG Movi podobnie jak w przypadku STAGA i KME aplikacją obsłużymy tylko i wyłącznie najnowsze sterowniki takie jak: EG Basico 24, EG Avance 32, EG Avance 48, EG Superior 48.
    Pozostałe firmy pod tym względęm są daleko, daleko z tyłu. Po prostu nie podłączymy ich z telefonem ani tabletem na androidzie.
  • Dostęp do centrali z poziomu komputera/laptopa czy tabletu z windowsem. W tym wypadku połączenie nie różni się praktycznie niczym od połączenia kablem, oczywiście poza wygodą przez brak konieczności ciągnięcia kabla. Programy do połączenia bezprzewodowego to dokładnie te same aplikacje jak do podłączenia kablem.
  • Łatwość doboru produktu
  • Łatwość konfiguracji i połączenia z centralą
  • Kabel o długości 4m (w naszych produktach) pozwala na bezproblemową kalibrację z kokpitu
  • Większa uniwersalność - interfejs na kabel pracuje zupełnie inaczej niż na bluetooth, dla porównania - interfejsem bezprzewodowym który obsługuje LPGTECHa, mimo takiego samego złącza nie podłączymy centrali firmy STAG (wspomniany w wadach interfeju bezprzewodowego wybór wersji), interfejsem na kablu podłączymy STAGA, KME, LPGTECHA i wiele innych jeżeli tylko mają te same złącze.
  • Dostępność podłączenia przez port USB jak i przez RS232 tzw. port COM (USB od RS232 różni się tylko tym, że do USB trzeba zainstalować sterowniki a do RS232 nie - podłączamy i działą) jednak niestety duża większość nowych komputerów nie posiada złacza COM.
  • Duża stabilność połączenia
  • Brak konieczności wykonywania procedury "parowania" jak w urządzeniach bluetooth
  • Dostępność wielu wariantów urządzeń: 12 złącz, 11 złącz, 5 złącz, 2 złącza, jedno wybrane złącze czy dedykowane interejsy do konkretnych marek (marki które wymagają dedykowanego interfejsu opisano poniżej)
WADY WADY
  • Konieczność wyboru odpowiedniej wersji urządzenia bluetooth do swojej centrali gazowej(dostępne opcje opisano pod tabelą)
  • Nie wszystkie centralki posiadają aplikacje mobilne
  • Nie wszystkie programy na komputer posiadają autoskanowanie portów, co dla niektórych mniej zaawansowanych użytkowników może być trudnością
  • Konieczność ciągnięcia kabla do kokpitu
  • Konieczność odłączania i podłączania interfejsu za każdym razem kiedy chcemy z niego skożystać
  • Konieczność instalacji sterowników
  • Brak możliwości podłączenia do aplikacji mobilnych (musimy mieć laptop lub komputer)
Dostępne wersje urządzeń bluetooth:
BLUETOOTH BASIC BLUETOOTH PLUS BLUETOOTH VSI

przejdź do produktu

przejdź do produktu

przejdź do produktu
Interfejs Bluetooth w wersji BASIC posiada 4 warianty ustawień na których pracuje. Każdy z wariantów obsługuje konkretną grupę centrali gazowych.
  1. Wersja nazwana roboczo "standardowy stag" obsługuje wszystkie starsze sterowniki marki STAG oraz wszystkie centrale KME, ponadto w tej wersji działa duża większość popularnych producentów takich jak LANDI RENZO, AEB, ELPIGAZ, AGC i wiele innych
  2. Wersja nazwana roboczo "nowy stag" obsługuje wszystkie te sterowniki które można podłączyć mobilnie czyli: STAG-4 QBOX, STAG-4 QBOX NEXT, STAG-300 QMAX, STAG-400 DPI. Oraz sterownik AG BLUE BOX
    Ponadto podłączymy też STAG AFR czyli kontroler szerokopasmowej sondy lambda
  3. Wersja do centralek marki LPGTECH - obsługuje wszystkie sterowniki tej firmy
  4. Wersja do centralek firm AGIS, EuropeGas (nowe sterowniki), AG ZENIT PRO, IC 4GAS2
Interfejs Bluetooth w wersji PLUS obsługuje wszystkie 4 warianty interfejsu BASIC czyli jest to urządzenie 4 w 1. Obsługa wszystkich opcji jest możliwa dzięki zastosowaniu specjalistycznego mini programatora, którym przy pomocy jednego przycisku w bardzo prosty sposób mozemy przełączać między ustawieniami. Interfejs Bluetooth dedykowany do centralek VSI jest jedynym na rynku urządzeniem które pozwala na bezprzewodową komunikację z tym sterownikiem.
Dostępne wersje urządzeń PRZEWODOWYCH
INTERFEJS Z 1 ZŁACZEM INTERFEJS Z 2 ZŁĄCZAMI INTERFEJS Z 5 ZŁĄCZAMI INTERFEJS Z 11 ZŁĄCZAMI INTERFEJS Z 12 ZŁĄCZAMI

przejdź do produktu USB przejdź do produktu RS232

przejdź do produktu USB przejdź do produktu RS232

przejdź do produktu USB przejdź do produktu RS232

przejdź do produktu USB przejdź do produktu RS232

przejdź do produktu USB przejdź do produktu RS232
W ofercie mamy do wyboru jedno z 12 złącz z tabeli w ofercie. Ponadto w tym urządzeniu do złącz 1 i 7 można dokupić adaptery na pozostałe złącza. Interfejs wyposarzono w dwa najpopularniejsze złącza 1 i 7. Do interfejsu można dokupić adaptery na pozostałe złącza. Interfejs wyposarzono w pięć najpopularniejszych złącz 1, 3, 4, 7 i 8. Interfejs wyposażono w 11 złącz w formie "pająka" wtyki są zamontowane do urządzenia na stałe. Jest to zestaw interfejs ze złączem nr 1 + 11 adapterów co daje w sumie 12 złącz od 1 do 12. Adaptery są odpinane i zmienia się je w zależności od potrzeb.

To w końcu ile to wszystko będzie kosztowało?
  • Podstawowy interfejs do jednej centralki kupimy już za mniej niż 40zł, urządzenia o szerszej liczbie zastosowań to wydatek między 110 a 170zł w zależności od wersji. Do domowych zastosowań polecamy urządzenia na USB z jednym wybranym złączem. Do zastosowań komercyjnych zaś, najlepszy będzie interfejs z 11 lub 12 złączami.
  • Oprogramowanie do prawie wszystkich centralek jest zupełnie darmowe i można je pobrać u nas na stronie w dziale download (po zarejestrowaniu) lub na stronach producentów centralek LPG. Co ciekawe z dokładnie tego samego oprogramowania korzystają zawodowi serwisanci i monterzy LPG!
I to wszytsko! Potrzebny jest tylko interfejs który kosztuje często mniej niż pojedyńcze podłączenie do centralki w serwisie LPG.

Mam już interfejs, co dalej?
Aby pokazać, że podłączenie do centrali wcale nie jest trudnym zadaniem pokażemy jak to się odbywa na przykładzie sterownika KME BINGO M i interfejsu z jednym wybranym złączem. Na początek przechodzimy do działu download i szukamy najnowszego programu do tego sterownika, w tym celu należy przejść do "Download » LPG - programy do regulacji » KME" i pobrać program Bingo M 4.04.

Po zainstalowaniu programu podłączamy interfejs do komputera i uruchamiamy menadżer urządzeń. Jeżeli sterowniki zainstalowały się same zobaczymy zakładkę Porty (COM i LPT) a w niej urządzenie o nazwie USB Serial Port (COMXX) gdzie XX będzie dopasowanym przez system numerem. Jeżeli sterowniki nie zainstalowały się automatycznie proszę to wykonać ręcznie zgodnie z INSTRUKCJĄ. Nasz interfejs zainstalował się jako COM127:

Uruchamiamy program i w zakładce Port ustawiamy odpowiedni numer w naszym przypadku będzie to 127


Po ustawieniu właściwego numeru portu połączenie nawiąże się automatycznie. Teraz wystarczy przejść do zakładki konfiguracja i mamy pełny dostęp do ustawień.


W celu uniknięcia niespodzianek proszę przed zmianą wartości zapisać sobie ustawienia które zostały odczytane z centrali, np zrobić zrzut ekranu. Ułatwi to ewentualne cofanie zmian.

Strona korzysta z cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Dowiedz się więcej